Beşir Hoca Sorularızı Cevapli

BEŞİR HOCA SORULARIZI CEVAPLİ

 

İsmini vermeyen bir okur: Beşir hocam Ramazan orucunu aksatmadan tutim. Senin o engin bilgine güvendigim için sorim. Her gün iftara 15 dakika gala gözlerim garari, başım dolani, bayılacah gibi olim çoh zorluh çekim acaba kimseler görmeden bir köşede orucumu açsam olurmu?

 

Beşir Hoca: Ben bu gardaşımın derdini çoh eyi anladım. Çünkü aynı şeler benim de başıma geli, ama iman guvvetiyle ve ataş gorhusuyla ben açmim. Orucu açmasının heç bir sakıncası yohtur. Yalnız öteki tarafa intikal ettiği vakit o yanacağı gazanın altına gaç dakika önce açmışsan o gadar kütük atarlar o na güre dünyanın gaç bucah olduğunu görürsün. İstersen bir saat evvel aç.

 

Fesat Ahmet: Mademki Türk milleti bölünmez bir bütündür. O halde biz halen oruçluyken doğudaki Müslüman gardaşlarımız afiyetle yemeklerini yeyiler. Yâda biz zöhüre galhtığımızda Edirnedeki gayınım gil fosur fosur yatiler. Bize yazıh delmi?. Yani deyimki biz İzmirdekiler gaçta zöhüre gahilerse bizde o saatte gahsak, Iğdırdakiler gaçta iftar edilerse bizde o saatte iftar etsek hem belelikle zamandan tasarruf etmiş olmazmıyız.

 

Beşir hoca: Soru bana birezim çerpeşik geldi. Ben bunu hemen cevaplamayam biraz araştırıp detaylı bilgi alam size ele cevap verem.