e
sv

Bakan Yıldırım, Açılışlara Katıldı

196 Okunma — 13 Ekim 2011 19:42
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “Doğuda, batıda, kuzeyde, güneyde yaşayan bütün vatandaşlarımız, mezhebi, meşrebi etnik kimliği ne olursa olsun, Kürt olsun, Çerkez olsun, gayrimüslim olsun hepsi bu ülkenin birliği, geleceği dirliği için aynı yürekle aynı amaçla çalıştıktan sonra, çabaladıktan sonra bize hiç kimse bir şey yapamaz“ dedi.
Bakan Yıldırım, Tunceli`den helikopterle geldiği Elazığ`ın Palu ilçesine bağlı Gökdere köyünde, 8 Mart 2010`da meydana gelen depremin ardından İzmir Valiliği tarafından başlatılan yardım kampanyası sonucu hasar gören okulun yerine yapılan Elazığ Palu İzmir İlköğretim Okulu`nun açılış törenine katıldı.
Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, Gökdere köyünün doğum yeri Erzincan`ın Refahiye ilçesinin Kayı köyüne benzediğini kaydetti. 9 senedir Ulaştırma Bakanlığı yaptığını, bu 9 yılda ülkede 80 yılda yapılanın 3 katı iş yapıldığını ifade eden Yıldırım, “15 bin kilometre bölünmüş yol yaptık. Türkiye`yi doğudan batıya yollarla donattık. Doğuyla batıyı birleştirdik. Yolları böldük milleti birleştirdik, hayatları birleştirdik“ diye konuştu.
Elazığ`da 8 Mart 2010`daki depremde can kayıpları olduğunu hatırlatan Yıldırım, “Kaybediklerimizi geri getiremeyiz ama yaraların sarılması için büyük bir seferberlik yaptık. Devlet millet el ele bir kaynaşmayla bu yaraları bir an önce saralım dedik“ ifadelerini kullandı.
Anadolu`da bin yıldan beri insanların birlikte çok güzel ve zor günleri birlikte yaşadıklarını anlatan Yıldırım, “Doğuda, batıda, kuzeyde, güneyde yaşayan bütün vatandaşlarımız, mezhebi, meşrebi etnik kimliği ne olursa olsun, Kürt olsun, Çerkez olsun, gayrimüslim olsun hepsi bu ülkenin birliği, geleceği dirliği için aynı yürekle, aynı amaçla çalıştıktan sonra, çabaladıktan sonra bize hiç kimse bir şey yapamaz“ diye konuştu.
Herkesin canını yakan terörün ülkenin gelişmesini, ilerlemesini ve gelişmiş ülkelerin de önüne geçme hedefini de yavaşlattığını vurgulayan Yıldırım, “Onun için hep bir olacağız, beraber olacağız dayanışma halinde olacağız. Sorunlarımızı aşmanın yolu konuşmaktır, birlikte çalışmaktır, birlikte hareket etmektir. Bunu siz zaten biliyorsunuz“ ifadelerini kullandı.
Köyde bazı alt yapı eksikliklerinin bulunduğunu belirterek, törene katılan İzmir Valisi Cahit Kıraç`tan da okulun çevresi ve köye gelen yolu asfaltlanmasını isteyen Bakan Yıldırım, bu yatırım için İzmirlilere, ayrıca inisiyatif alan İzmir Valisi Cahit Kıraç ve Elazığ Valisi Muammer Erol`a teşekkür etti.

-“Terörün nedenlerinin de ortadan kalkması lazım“

Bölgede barajların, yolların, hava alanlarının, demir yollarının geliştirildiği zaman terörün kalmayacağını ifade eden Yıldırım, şunları söyledi: “Terörün nedenlerinin de ortadan kalkması lazım. Bütün altyapının tamamlanması lazım. Ama benim bir sitemim var. Biz bu yolları yaparken tabi maalesef şantiyelerimizde makinelerimiz yakılıyor, engellemeler oluyor. Bunlar hepimizin işi, hepimizin geleceği. Bu şekilde müdahaleler bir işe yaramaz, ancak işi geciktirir. İş gecikince kim kaybediyor? Vatandaş kaybediyor, hepimiz kaybediyoruz. Dolasıyla bu okul aslında milletimizin birliğinin, beraberliğinin, kardeşliğinin ve dayanışmasının en güzel sembolüdür. Anadolu`nun en batı ucuyla en doğu ucu neredeyse bir araya geliyor, birbirini görmeyen, belki de hayat boyu tanıma fırsatı olmayacak insanlar gönülden gönüle yollar kurarak birbirleriyle kaynaşıyorlar. Türkiye`nin istediği de bu. Türk milletinin de istediği budur. Hepimizin istediği de huzurdur, barıştır, güvendir, geleceğe umutla bakmaktır.“
Eğitimde uygulamaya başladıkları Fatih Projesi ile okulları akıllı tahtalarla donatacaklarını, ayrıca tablet bilgisayar vereceklerini belirten Bakan Yıldırım, “Yeter ki yavrularımız en iyi şekilde yetişsin. Ne gelirse cahillikten geliyor. Bunu hepimiz biliyoruz. Bilgi en büyük güç. Bugün bilgiye sahip olursak, bilgiyi üretirsek, bilgiyi paylaşırsak her türlü zorluğun üstesinden geliriz. Bilginin olmadığı yerde şiddet başlıyor, kaba kuvvet başlıyor, oradan da tabi üzüntüler, sıkıntılar birbiri ardı sıra geliyor“ dedi.
Bakan Yıldırım, törende AA muhabirinin sorusu üzerine, Doğu Anadolu Bölgesi`nde de hızlı tren çalışmalarının olacağını belirterek, “Hepsinde var. 2023 hedefleri doğrultusunda tabi bu bölgeler de var. Böyle yavaş yavaş geliyor. Önce Ankara-Konya, Ankara-Eskişehir, İstanbul. Şimdi Sivas yapılıyor. Sivas`tan sonra Erzincan, Malatya bu tarafa doğru Diyarbakır`a kadar var. 2023 hedeflerinde hepsi yapılacak“ diye konuştu.

-İzmir Valisi Kıraç-

Törene katılan İzmir Valisi Cahit Kıraç da okul aracılığıyla İzmir`den Gökdere`ye bir hat çektiklerini söyledi. İzmir`de bir okulu kardeş okul olarak belirleyip, öğrencilerin birbirlerini ziyaret etmelerini sağlayacaklarını ifade eden Kıraç, “Okul, deprem sonrası İzmir halkının Elazığ`daki bu depreme duyduğu ifadeleri izah etmek adına yaptığı bir kampanya sonucu oluşturuldu. Gördük işte bizim insanımız bu dar günde hep beraberiz acılarımızı paylaşıyoruz, sevinçlerimizi paylaşıyoruz. Bu okulu tamamen İzmir halkı finanse etti. Çimentaş desteğini verdi. Ayrıca bu öğrencilerimiz için kıyafet yardımında da bulunduk. Gönül birliğimiz devam edecek. İzmir olarak buradayız. İsmimiz İzmir İlköğretim Okulu olarak Gökdere`de bulunuyor. Kardeşlik ilişkilerimizi sürdüreceğiz“ dedi.
Konuşmaların ardından okul, Bakan Yıldırım, İzmir Valisi Kıraç ve Elazığ Valisi Muammer Erol, AK Parti Elazığ Milletvekili Faruk Septioğlu tarafından eğitime açıldı. Sınıfları gezen Bakan Yıldırım, öğrencilere çeşitli hediyeler verdi.

– Kolin Firması`ndan okul-

Daha sonra il merkezinde Kolin İnşaat Firması tarafından merhum Metin Koloğlu adına yaptırılan Metin Koloğlu Anadolu Sağlık Meslek Lisesi ve Kız Yurdu`nu hizmete açan Bakan Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, son 10 yılda eğitimde tekrar başlattıkları hamleyle şu anda okur yazar oranının yüzde 98`lere çıktığını söyledi.
Artık “alfabe okur yazarlığı“ döneminin bittiğini kaydeden Bakan Yıldırım, “Bunun için öğretmenlerimiz, büyüklerimiz, herkes seferber oldu. Herkes birer öğretmen oldu. Bu işi başardık ama yetmiyor. Şimdi artık bilgisayar okur yazarı olma zamanı geldi. Gençlerin böyle bir derdi yok. Allah`a şükür 40 milyona yakın internet kullanan vatandaşımız var. Bunun da yüzde 80`den fazlasını gençler oluşturuyor“ dedi.
Eğitimde devlet milet işbirliğinin önemine değinen Bakan Yıldırım, “İşte bugün açılışını yaptığımız okul ve yurt ve hatta önce de yine aile tarafından yaptırılan Mehmet Koloğlu Anadolu Lisesi toplam 3 tesis Kolin Firması tarafından Elazığ`a kazandırılmış tesislerdir. Kolin grubunun yaptıkları sadece Elazığ ile sınırlı değil. Başka illerimizde de eğitime destekleri aynı şekilde devam ediyor“ dedi.
Kolin Firması`nın Türkiye olduğu kadar yurt dışında da Türkiye`yi en iyi şekilde temsil eden ve çok önemli altyapı enerji, inşaat taahhüt işleri yapan bir grup olduğunu ifade eden Yıldırım, şöyle konuştu:
“Elazığ`ın yetiştirdiği, bu topraklarda yetişen buraların havasını soluyan, suyunu içen ama vefa duygusunu hiçbir şekilde aklından çıkarmayan bu gruba memleketine yaptığı bu hayırlı işler dolayısıyla candan teşekkürler ediyoruz. “Adam odur ki ola bu dünyada bir eser. Bu dünyada eseri olmayanın yerinde yeller eser“ demişler. İşte eser, işte eser. Metin Koloğlu ahirete intikal etti. Kardeşi tabii ki duygulandı. Hepimiz duygulandık. Genç yaşta vefat eden Koloğlu ailesinin bu mensubuna Allah`tan rahmet diliyoruz, mekanı cennet olsun. Ve onun ismini bir sağlık meslek lisesinde yaşatmaya karar veren bu güzel okulu ve yurdu yaptıran Koloğlu ailesine de bir kez daha teşekkür ediyoruz. Sağ olun var olun.“

-Törende duygulu anlar-

Törende konuşan merhum Metin Koloğlu`nun kardeşi Kolin Firması yönetim kurulu üyesi Veysi Akın Koloğlu ise 41 yaşında vefat eden ağabeyinin, çocukları, gençleri ve ailesini seven örnek bir baba olduğunu söyledi.
Konuşması sırasında gözyaşlarına hakim olamayan Koloğlu, “Gençlerin bilgi ve becerilerinin geliştirilerek hayatta başarılı olmalarını sağlamak kendisinin en büyük idealiydi. Eğitimin ülke kalkınmasında büyük rol oynadığına inanıyor, gençliğin yetiştirilmesine hizmet etmenin önemini her konuşmasında vurguluyordu“ dedi. Koloğlu ağabeyi adına yapılan okulla hayallerinin gerçek olduğunu bildirdi.
Koloğlu konuşurken Metin Koloğlu`nun eşi Güzin Koloğlu ile kızı Demet Moğulkoç da gözyaşlarına hakim olamadı. Demet Moğulkoç, genç yaşta kaybettikleri babasının adını taşıyan bu okulun yapılış aşamasının ve bugünkü açılışının hayatlarının en mutlu günlerini oluşturduğunu söyledi. Konuşmaların ardından Bakan Yıldırım, Metin Koloğlu`nun eşi Güzin Koloğlu`na plaket verdi. Okulu hizmete açan Bakan Yıldırım ve beraberindekiler sınıfları gezdi. Törene Elazığ Valisi Erol, İzmir Valisi Kıraç, AK Parti Milletvekilleri, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Feyzi Bingöl ile davetliler ve öğrenciler katıldı